Глобалниот број на загинати заклучно со средата беше 6.460.159.

Глобалниот број на загинати заклучно со средата беше 6.460.159.

Глобалниот број на загинати заклучно со средата беше 6.460.159. САД имаат најголем број на смртни случаи од која било земја во светот, со 1.041.660, по што следи Бразил со 682.874 и Индија со 527.452, според Универзитетот Џон Хопкинс .

31.047 смртни случаи во Аризона претставуваат околу 3% од смртните случаи од СОВИД-19 во САД

Репортерката на републиката Алисон Стајнбах придонесе за овој напис

Поддржете го локалното новинарство. Претплатете се на azcentral.com денес.

Упатствата не се однесуваат на транспортот.

Сите окрузи во Аризона, освен четири, беа означени како „високи“ од петокот на картата на ЦДЦ, која беше ажурирана во четвртокот и треба да се користи како алатка за да им помогне на заедниците да одлучат какви превентивни чекори да преземат, вклучително и за бизнисите и луѓето кои работат на работни места со висок ризик, изјавија претставници на ЦДЦ за време на брифингот во петокот.

Направете паметен избор за вашето здравје со купување на официјалната веб-страница на Hondrostrong .

Четирите окрузи назначени како средни се Санта Круз, Јавапаи, Коконино и Марикопа, која е најнаселената област во Аризона, која сочинува околу 61% од населението во државата. Сите други окрузи се означени како „високи“.

Државниот оддел за здравство постојано ги следи упатствата за ЦДЦ во текот на пандемијата, а новите препораки за употреба на маски не се исклучок, напиша привремениот државен здравствен директор Дон Херингтон во блог пост во петокот по објавувањето на ЦДЦ.

Новата рамка веројатно нема да ги промени многу правилата за маскирање во Аризона, рече Вил Хамбл, извршен директор на Здружението за јавно здравје во Аризона и поранешен државен здравствен директор. Во Аризона, оние кои веројатно ќе го користат насоките се училиштата, универзитетите и колеџите во заедницата, рече тој.

„На практично ниво, тоа само значи дека универзитетите (во средните окрузи) би можеле одговорно да ги намалат барањата за маски, исто како К-12. Дури и места како Гамаж (Спомен аудиториум на Државниот универзитет на Аризона Греди Гамаџ) и симфонијата и тоа е во ред“, Humble кажа.

„Тие сè уште можат да бараат маски ако сакаат; нема извршна наредба што го забранува тоа“.

Аризона е една од малцинствата држави кои никогаш немаа мандат за маски низ целата држава за време на пандемијата. Сепак, повеќето јурисдикции во државата во одреден момент имаа барање за маска.

Ознаките на ниво на заедницата се засноваат на приеми во болница за СОВИД-19 на 100.000 население во изминатите седум дена; процентот на персонализирани стационарни кревети окупирани од пациенти со ХОВИД-19; и вкупно нови случаи на СОВИД-19 на 100.000 жители во изминатите седум дена.

Некои критичари излегоа на социјалните мрежи за да ги критикуваат новите упатства на ЦДЦ во петокот, посочувајќи дека СОВИД-19 сè уште е во фаза на пандемија и дека новата рамка е прерано.

Хумбл рече дека верува дека метриките што ЦДЦ ги користи за својата нова рамка се добри. Веројатно постои високо ниво на имунитет на заедницата поради комбинацијата на стапки на вакцинација и одреден природен имунитет кај невакцинираните луѓе кои се заразиле со високо заразната омикронска варијанта на вирусот што предизвикува СОВИД-19, рече тој.

„Сега сме во ситуација кога тоа е помалку смртоносно на индивидуално ниво“, рече Хамбл. „Мислам дека ова е во ред.

Заедниците треба да ги вакцинираат луѓето најбрзо што можат, без разлика дали се назначени ниски, средни или високи, рече Марвасти. Она што ги одвојува случаите од хоспитализацијата е вакцинацијата, рече тој.

„Ова е нашиот прозорец на можности од сега до летото, кога историски во последните неколку години видовме пораст или се појавува друга варијанта“, рече тој. „Барањата за вакцини за високоризични активности во затворен простор, како што се вечера во затворен простор, одење во барови, ноќни клубови, па дури и спортски настани како кошаркарски игри, тогаш ќе видите дека многу повеќе луѓе всушност се вакцинираат“.

Дојдете до известувачот на Stephanie.Innes@gannett.com или на 602-444-8369. Следете ја на Твитер @stephanieinnes .

Поддржете го локалното новинарство. Претплатете се на azcentral.com денес.

Соединетите држави во средата забележаа повеќе од 34.000 нови случаи на коронавирус – највисоко дневен број од април – при што три од најнаселените држави во нацијата, исто така, пријавија рекордни високи дневни случаи.

Во меѓувреме, на здравствените службеници веројатно им недостасуваат 10 случаи на коронавирус на секој откриен случај, процени во четвртокот директорот на Центрите за контрола и превенција на болести Роберт Редфилд.

„Сè уште сме во првиот бран“, рече Редфилд за време на прес-конференцијата. Но, пандемијата денес изгледа значително поинаква од избувнувањето пред два или три месеци, рече тој, кога многу смртни случаи беа меѓу постарите луѓе и оние со основни медицински состојби.

Сега, ЦДЦ гледа поголем дел од случаите дијагностицирани кај помлади луѓе, рече д-р Џеј Батлер, заменик-директор за заразни болести на ЦДЦ и менаџер за инциденти за одговор на СОВИД-19.

„За четврти јули, кој е семеен настан, сакаме да нагласиме дека е навистина важно да се вратиме на будноста како наша колективна посветеност… да ги заштитиме ранливите пријатели, семејната заедница“, рече Редфилд.

Еве ги најзначајните случувања на денот:

  • Гувернерот на Тексас, Грег Абот, во четвртокот изјави дека ги паузира плановите за повторно отворање на државата и ги суспендира изборните операции во услови на пораст на случаи на коронавирус. Државата е во третата фаза за повторно отворање на економијата, што им овозможи на рестораните да ги зголемат нивоата на пополнетост на 75% и повеќето бизниси да се преселат на 50%.
  • Помалку Американци бараат бенефиции за невработеност, но 1,48 милиони работници поднеле првпат барања за осигурување за невработеност минатата недела, објави Министерството за труд во четвртокот.
  • Маратонот во Њујорк е откажан овој ноември, но Дербито во Кентаки ќе се случи на 5 септември, а на гледачите ќе им биде дозволено на тркачката патека Черчил Даунс во Луисвил. Официјалните лица во четвртокот најавија дека трката, презакажана од мај, ќе спроведе мерки за спречување на ширењето на коронавирусот.
  • Белата куќа соопшти дека претседателот Доналд Трамп сепак ќе патува во Њу Џерси овој викенд, според извештаите на медиумите , и покрај новиот задолжителен карантин на државата за посетителите кои доаѓаат од области со значително ширење во заедницата.
  • Експертите предвидуваат 179.106 смртни случаи во САД до 1 октомври од СОВИД-19, но универзалната наредба за носење маски може да спаси дури 33.000 животи, според Институтот за здравствена метрика и евалуација на Универзитетот во Вашингтон.

📈Денешна статистика за коронавирусот: САД во средата забележаа еднодневен вкупно 34.720 нови потврдени случаи, највисоко ниво од крајот на април, според базата на податоци што ја води Универзитетот Џон Хопкинс. Другите бази на податоци за следење го ставаат дневниот број на случаи помеѓу 36.000 и 45.000, што би било највисоко дневно зголемување досега.

📰 Она што го читаме: тие дополнителни 600 долари за бенефиции за невработеност можеби нема да траат до крајот на јули. Тоа е затоа што државите ќе го плаќаат само во текот на неделата што завршува на 25 јули или 26 јули, што е значаен удар за невработените работници кои сметаат на тие средства за да ги зајакнат државните бенефиции кои во просек се само 370 долари неделно.

Во четвртокот, Асоцијацијата за акционерски капитал, која претставува околу 600 професионални актери во Дизни Ворлд, го наведе одложеното повторно отворање на Дизниленд во Калифорнија, повикувајќи на истото во парковите на Флорида. Дизниленд доцна во средата соопшти дека паркот нема повторно да се отвори како што е планирано на 17 јули.

„Ако Дизниленд го одложи, не е јасно како Волт Дизни Ворлд може одговорно да се придвижи кон повторно отворање кога случаите на коронавирус се многу полоши во Флорида“, рече Мери Мекол, извршен директор на актерската група, во изјавата.

Андреа Фингер, портпарол на Волт Дизни Ворлд, рече дека временската рамка за повторно отворање на паркот не е променета.

– Кертис Тејт

Илјадници луѓе ги преполнуваат британските плажи, игнорирајќи го социјалното дистанцирање

Три града на плажа на јужниот брег на Англија прогласија „голем инцидент“ во четвртокот, откако илјадници се спротивставија на правилата за социјално дистанцирање на коронавирусот и се собраа на брегот на најтоплиот ден во годината во Обединетото Кралство досега, со температури до ниските 90-ти. .

„Ние сме апсолутно згрозени од сцените на нашите плажи, особено во Бурнемут и Сендбенкс, во последните 24-48 часа“, рече Вики Слејд, лидер на Советот на Борнмаут, Крајстчрч и Пул во изјавата на нивната веб-страница. „Неодговорното однесување и постапки на толку многу луѓе е едноставно шокантно, а нашите услуги се оптегнати до апсолутна рака обидувајќи се да ги зачуваат сите безбедни“.

Одлуката да се прогласи „голем инцидент“, како што рече Слејд, им дава дополнителни овластувања на локалните власти и службите за итни случаи да се справат со проблемот. Таа рече дека тие, исто така, „распоредуваат дополнителни ресурси за да обезбедат зголемени патроли во околината за да помогнат во справувањето со какви било прашања за асоцијално однесување и други прекршоци што се направени“.

– Морган Хајнс

Apple повторно затвора повеќе продавници поради зголемени случаи на коронавирус

Зголемениот број случаи доведе до тоа Apple привремено да затвори 32 продавници во пет држави.

Неколку дена по затворањето на 11 продавници во Аризона, Флорида, Северна Каролина и Јужна Каролина, Apple потврди за USA TODAY дека затвори и седум продавници во областа Хјустон. Дополнителни 14 продавници во Флорида ќе бидат затворени од петок.

„Поради моменталните услови за Ковид-19 во некои од заедниците што ги опслужуваме, привремено ги затвораме продавниците во овие области“, се вели во соопштението на Apple. „Го преземаме овој чекор со изобилство на претпазливост бидејќи внимателно ја следиме ситуацијата и со нетрпение очекуваме да ги вратиме нашите тимови и клиенти што е можно поскоро.

– Кели Тајко

Бремените жени со СОВИД-19 имаат 5 пати поголема веројатност да бидат хоспитализирани

Бремените жени може да бидат изложени на зголемен ризик од тешка болест од СОВИД-19 во споредба со небремените жени, соопштија во четвртокот Центрите за контрола и превенција на болести, скршувајќи од претходните упатства што не открија разлика во ризикот меѓу двете групи.

Добрата вест е дека бремените жени кои се заразени со СОВИД-19 не се изложени на поголем ризик од смрт од жените кои не се бремени, рече д-р Дана Мени-Делман, заменик-менаџер за инциденти со СОВИД-19 во ЦДЦ.

Полошата вест е дека заразените бремени жени се со поголема веројатност да бидат хоспитализирани и се изложени на зголемен ризик за прием во ICU и бараат механичка вентилација, според студијата на ЦДЦ на илјадници жени во САД од јануари до јуни.

– Елизабет Вајс и Грејс Хаук

Тексас го стопира планот за повторно отворање и ја суспендира изборната операција

Гувернерот на Тексас Грег Абот во четвртокот го запре планот за повторно отворање на државите и ги суспендираше изборните операции во најголемите окрузи со цел да се прошири достапноста на болничките кревети за пациентите со СОВИД-19.

Државата го собори својот рекорд за хоспитализација 13-ти ден по ред и во средата пријави 5.551 нов случај, објавија државните здравствени власти.

Државата е во фаза 3 од планот на Абот за повторно отворање, што им овозможи на рестораните да ги зголемат нивоата на пополнетост на 75% и повеќето бизниси да се преселат на 50%. Абот одби да ги врати тие нарачки.

„Последното нешто што сакаме да го направиме како држава е да се вратиме назад и да ги затвориме бизнисите“, рече Абот. „Оваа привремена пауза ќе и помогне на нашата држава да го спречи ширењето додека не можеме безбедно да влеземе во следната фаза на отворање на нашата држава за бизнис“.

Наредбата за операција стапува на сила во петок и ќе бара од сите болници во четирите назначени окрузи да ги одложат операциите и процедурите кои не се веднаш опасни по живот. Гувернерот може да додаде или отфрли окрузи вклучени во извршната наредба бидејќи може да се појават или да исчезнат бранови во државата.

– Никол Коблер, американски-државен човек од Остин

Над 1 милион мртви луѓе добија проверки за стимулација на коронавирус

Повеќе од 1 милион мртви луѓе добија проверки за стимулација на коронавирус од федералната влада, откако Министерството за финансии и Службата за внатрешни приходи не ги искористија записите за смртни случаи кога ги дистрибуираа првите три серии директни плаќања во готовина на Американците, објави владината агенција за надзор во четвртокот.

Како резултат на тоа, скоро 1,1 милион исплати во вкупна вредност од скоро 1,4 милијарди американски долари беа дистрибуирани до мртвите луѓе заклучно со 30 април.

Извештаите за мртви луѓе кои добиваат стимулативни плаќања се појавија во април кога УЈП почна да прави директни депозити до 1.200 американски долари на банкарските сметки на даночните обврзници. Плаќањата беа одобрени според новиот пакет за наплата од 2,2 трилиони долари, познат како CARES Act, дизајниран да и помогне на економијата да се опорави од катастрофалните ефекти на пандемијата на коронавирус.

Contents